Hazır kalıpların vucut özelliklerinize göre değiştirilmesi

Herhangi bir kaynaktan kalıp çıkarmak için bedeni seçerken bir kural vardır: Elbise, bulüz, ceket, palto için beden, göğüs çevresine göre seçiliyor, pantolon, etek için ise kalça çevresine göre.
Kalıpların üstünde ölçmeyin: her model için özel rahatlık payları verilmiştir. Yani siz her zaman aynı bedeni seçiyorsunuz: rahat bir gömlek, dar elbise veya ceketin üstüne giyilecek manto için.

Kalıpların uzatılması veya kısaltılması:

‘Normal’ olarak ‘Burda’da kalıplar hanımların 168 cm boyda olacağı faraziyesine göre verilmiştir. Sizin boyunuz daha uzun veya kısa ise eğer, sadece baskıda uzatarak veya kısaltarak ayar olmaz.
Bazen uzun veya kısa boylu hanımlara göre hazırlanıp verilmiş bir model hoşunuza gidebilir. Siz bunları değiştirip giysinin daha iyi oturuşunu sağlayabilirsiniz. Numaralarla şöyle bir ilke oluşturulmuştur:
Örneğin
Normal beden numarası = 38
Kısa bedenin numarası = Normal beden : 2 ( Yani 38 : 2 = 19 )
Uzun bedenin numarası = Normal beden x 2 ( Yani 38 x 2 = 76 )

Bedenlerin numaralarının ölçüleri karşılaştırarak görüyoruz ki çevre ölçülerinde bir fark yok.
123a

123b

123c

Aşağıdaki grafiklerde yardımcı yatay çizgilerin yerlerini görüyoruz.

21

Yapacağınız işlerde hata yapmamak için tüm parçaları masada mantıklı bir düzen içinde yerleştirebilirsiniz.
Düşük kol oyuntusundaki değişiklikler yanlara büyülterek veya küçülterek yapılıyor.
Eğer boyunuz kısa ( yani 160 cm ) veya uzun ( yani 176 cm ) ise ve ”normal” beden için kalıbı kullanmak istiyorsanız, resimde gösterildiği şekildeki ölçülerle kalıbınızı değiştirin. Eğer sizin boyunuz çok farklı ise, şu kurala uyun: kalıbın değişecek ölçülerinin yarısını yukarıdan kol altına kadar, yarısını kol altından bele kadar uyguluyoruz.

Kalıbın uzatılması

Yukarıdaki resimde gösterilen çizgilerden kesiyoruz. Bir kenarın altına kağıt parçası yapıştırıyoruz. Kenara paralel gerekli uzunlukta çizgi çiziyoruz ve kesilmiş kenardan bu çizgiye yapıştırıyoruz.
22aParçaları sonra düzgünce yerleştirmek için kalıbı kesmeden önce dikey çizgiler çiziyoruz.
Yanlarda oluşmuş ‘katları’ cetveli kullanarak düzelttin.

Kalıbın kısaltması:

Yukarıdaki resimde gösterilen çizgileri yaptıktan sonra ikinci çizgi yukarıda veya aşağıda gerektiği uzaklıkta paralel yapıyoruz. Çizgilerin birleştirilmesi için resimde gösterildiği gibi katlıyoruz.
22bKimono kalıbı değiştirme:

Bu tür kalıplar da uzatmak veya kısaltmak için çizgiler kol evinin ortasında ve kol altından bele kadar çizilir.
Ön parçanın kenarlar eğer yuvarlak ise, baskı yerinde değil, kalça çizgisinde ( belden 20 cm gibi ) değiştirilirler. Pervazı değiştirmeyi de unutmamak gerekir.
23a
Dikey pens aşağıya kadar gidiyorsa çizgi çizmeden önce pensin kapatılması gerekiyor.
23bReglan kol olan kalıplar da bu şekilde değiştiriliyorlar.
24a
Düğmeler için aralık da değişiyor tabi. Bunun düzeltilmesi basit. Mesela, 5 düğme var. Üstteki ve alttaki düğmeler arasında uzunluğu ölçüyoruz ve 4’e bölüyoruz.

Etek değiştirirken de oranı kurtarmaya çalışıyoruz. Yırtmaç varsa eğer gerektiği miktarı 2’ye bölüyoruz: yırtmaca kadar ve baskı yerinde.
24bDüz eteklerin uzunluğunu baskı yerinde değiştiriyoruz.
Aşağıya doğru açılan veya daralan eteklerin uzunluğunu ortada değiştiriyoruz.

Kalça robası cep olan pantolon değiştiriyorsanız, önce yan kalça robası olacak gibi pantolonla birleştiriyoruz. Üst çizgisini pantolon girişinden biraz aşağıda yapın ki cebin girişi değişmesin.
24c

Bir bedene kalıp değiştirmesi:

Bu metot çok basittir ve sadece bir beden değiştirilmesi için kullanılabilir.
Bir daha söyleyelim ki kalıbınızı ölçmeyin. Sadece gerektiği miktarda (ölçü tablolarına göre) değiştirin. Ölçü tablolarını inceledikten sonra göreceksiniz ki 34’ten 46 bedene kadar ölçüler 4 cm aralıkla değişiyorlar, 46’den sonra 6 cm aralıkla değişirler. Aşağıdaki resimlerde sayılar 4 cm değişiklik için verilmiştir, parantezlerde () 6 cm için.
25Kalıplarda yardımcı çizgiler çizin. Enini değiştirmek için dikey çizgilerden kesin. Büyültmek istersiniz gerektiği miktarda aralık verip aşağıdaki kağıda yapıştırın. Yanlardan da büyütün. Küçültmek gerekiyorsa parçaları üst üste yapıştırın.
Uzunluk değiştirmek için yatay çizgilerden kesin. Sırt parçası 0,5 cm uzuyor, ön parçası 1 cm. Yan dikişler önde ve arkada aynı kalsın diye kol evinin altında 0,5 cm uzatıyoruz veya kısaltıyoruz. Önde kalan 0,5 cm için çizgiyi tam göğüs pensinin ucuna getiriyoruz.
Önemli: Göğüs pensi belden giden modellerde veya rölyef olan modellerde değiştirmeleri, büyük göğüs bölümünde resimde 7 ve 8 ile gösterildiği gibi yapınız.
Pensleri olmayan modellerde kol evinin yarısında 0,5 cm arttırın. Küçültmede bu tür modellerde 0,5 cm önemli değil ve değişiklik yapmayabilir.
Kol yeniden kol evine uymalı, bunun için dikişleride daraltın veya büyütün, baskıya doğru aynı çizgiye getirip yan dikişlerde değişimin olduğu miktarda. İki dikişli kollarda alt dikişte aynı şekilde değişiklik olacak.
Reglan kol olan kalıpları değiştirmek istiyorsanız , çizgiler çizdikten önce kalıpları resimde gibi birleştiriyoruz.

26a

Eteklerin eninin değiştirilmesini sadece yan dikişlerde ( 1 – 1,5’er cm arttırıp veya azaltıp ) yapabilirsiniz. Kalça robası cepler olan eteklerin ön eni ön ortada değiştiriliyor.
Pantolon dikey çizgilerde ve yan dikişlerde büyütüyor veya küçültüyoruz. Bedenden bedene oturuş yüksekliği 1 beden için 1 cm değişiyor.
26b

Tablodaki ölçülere uymayan vücut ölçüleri için kalıp değiştirme:

Mesela, sizin göğüs çevre ölçüsü 44 bedeninki ile  aynısı, bel çevresi ise 44 – 46 arası, kalça çevresi 46 bedenle aynı. Bel çizgilerinde 44 ve 46 beden arası bir işaret koyun. Yukarıya kol evine doğru düzgünce 44 beden ile birleştirin. Kol evi, omuz, yaka, kol tabi ki 44 bedene ait çizgilerden olacak. Aşağıya doğru kalça çizgisine kadar (belden 20 cm gibi) düzgünce 46 beden çizgisine getirin.

Bir örnek daha. Sizin göğüs çevre ölçüsü 46 ve 48 beden arasında, bel ve kalça çevresi 46 bedene aittir. Kol evi, omuz ve yaka tam 46 ve 48 çizgi arasından alıyorsunuz. Yan ve rölyef dikişlerde 46 ve 48 beden arasını işaretleyin. Bu noktadan bele kadar yavaşça 46 bedene inin. Belden kalçaya ve aşağıya doğru 46 bedene ait çizgiler alın. Kolda ve yaka da 46 ve 48 beden çizgiler arasında alınır.

27

Bir başka örnek: Sizin göğüs çevresi 38 beden ölçüye ait, bel ve kalça 40 bedene. Kalıbın değiştirmesi çok basit. Belden aşağıya 40 bedene ait çizgiler alın. Belden yukarıya yavaşça 38 bedene kadar inin. Kol evi ve yaka açıklığı için 38 bedene ayıt çizgi kullanın. Kol ve yaka için de 38 beden sizin.

Pensin yerinin değiştirilmesi:

Göğüs yüksekliği sizin ölçüyle farklı ise pensin yerini kaldırmak veya aşağıya getirmek gerek. Bunun için ön ortaya paralel pens ucundan geçen bir çizgi çizin. Pens ucunu gerektiği ölçüde aşağıya veya yukarıya getirin. Yeni pensi eski pensine paralel (şema 1) veya eski yerlerle birleştirip (şema 2) çizin. Yan dikiş pensi yaptıktan sonra düzgün olsun diye yandan bir parça kağıt yapıştırıp pens olacak gibi kapatın, yan dikişi çizin ve kesin (şema 3).

28Dikey pensleri göğüs yükseklik farkı olduğu kadar bir miktarda kaldırıyor veya indiriyoruz. (şema 5).
Kalıpta rölyef varsa kalıpta yardımcı çizgileri ön ortada ve düz boy ipliğe dik olarak çiziyoruz (ön orta parçada rölyeften biraz yüksekte ve 10 cm belden, yan orta parçada 10 cm belden). Göğüs yüksekliğini kaldırmak gerekiyorsa ön orta parçayı üst yardımcı çizgilerde gerektiği miktarda kısaltın. Sonra parçaları alt yardımcı çizgilerde gerektiği miktarda bir birinden ayırıp ön parçaları uzatın. Kol evinin çizgisini değiştirmek için yan dikişe yakın gerektiği miktarda aşağıya getirin. (şema 6).

29a
Pensin ucunu aşağıya getirmek gerekiyorsa tam tersi işlemi yapın (şema 7).

Büyük göğüs:

Göğüs büyükse göğüs çevresinden de ön uzunluğu değişir. Kalıbı iki etapta değiştiriyoruz. İlk önce kalıbın enini değiştiriyoruz. Kol evinin çizgisini, sonuçta yanlış çıkmasın diye, gerektiği miktarı yan dikişlerde arttırmıyoruz, ‘‘Döndürme metodu’’ kullanıyoruz. Bunun için şema 1’de gösterildiği gibi yardımcı çizgileri çizin. Kalıbı bu çizgilerden kesin (omuza 2 mm gelmeden) ve gerektiği miktar kadar yana ayırın. Alttan bir parça kağıt koyup yapıştırın ve yeni yan dikişi çizin (şema 2). Yan dikişi şema 3 ve 4 pensin yerinin değiştirilmesindeki gibi düzeltiyoruz (yani pensi kapatıp kesiyoruz).

29bBu değiştirildikten sonra ön yan dikişi arka yan dikişten daha uzun oluyor. Eşleştirmek için ön yan dikişi ve arka yan dikişi ölçün ve farkı ikiye bölüp önden alıp arkada arttırın.
Rölyef olan kalıpları da ‘döndürme metodu’ kullanarak değiştirebilirsiniz. Yan parçayı kol evinden başlayarak ön parça ile birleştirin ve yardımcı çizgisini çizin (şema 3). Bu çizgiden kesip parçayı döndürün. Bir parça kağıt altına yapıştırıp yeni rölyef çizin (şema 4). Yeni rölyeften kesin. Yan parçayı bir daha yan dikişten rölyefe kadar kesip önceden kestiğiniz yerden birleştirin, yeni yan dikişi çizin (şema 5).
İkinci aşama uzunluğun değiştirilmesi. Yatay pensi varsa bu zor değildir. Ön ortadan pens ucuna kadar yatay yardımcı çizgisini çizin. Bu çizgiden ve pens ortasından kalıbı kesin ve gerektiği miktarda ayırın. Pens ucu işaretleyip yeni pensi çizin. (şema 6, 6a).

30b
Pensi belden olan modelin kalıbını değiştirmek için yatay yardımcı çizgisini çizin (pens ucundan geçen). Kalıbı bu çizgiden ve pensin ortasından yatay çizgisine 2 mm gelmeden kesin. Ön ortada gerektiği miktarda ayırın. (şema 7, 7a).

30a
Rölyef varsa yardımcı yatay çizgiler çizin. Ön orta parçayı kesin ve aynı aralıkta başka bir kağıda yapıştırın. Yan parçayı yan dikişe 2 mm gelmeden kesin ve rölyef dikişi gerektiği miktarda büyütün (şema 8, 8a).

30cPensi olmadan modellerin kalıbını da değiştirebilirsiniz. İlk önce yatay yardımcı çizgileri çizin (göğüs yüksekliği ölçüsü omuz ve yakanın birleştiği noktadan ölçerek). Ön ortadan 1/10 göğüs çevresinden ölçün göğüs ucunu bulduk (şema 9). Şimdi uzunluğu değiştirebilirsiniz. Yatay çizgiden ön ortadan yan dikişe kadar (2 mm gelmeden) ve alttan göğüs ucuna kadar (2 mm gelmeden) kesin. Ön orta çizgiyi de gerektiği miktarda açın. Dikey kesimde de uçlar açılacaktır – arttığı miktarı yan dikişten alın (şema 10).

31a

Bu değişiklik uyguladıktan sonra düz alt çizgisi kavisli olacaktır.
Kumaşınız kareli veya çizgili ise pens olmayan modeller için önceki metot kullanılmaz. Bu durumda sız küçük pensi yapabilirsiniz. Pensin olacağı yerden göğüs ucuna kadar bir çizgi çizin. Şimdi yatay yardımcı çizgiden yan dikişten ön ortaya kadar ve pens çizgisinden kesin. Ön ortadan göğüz ucuna kadar aynı miktarda ayırın. Yandan yeni bir pens oluşur. Pens göğüs ucunda bitmemeli ama, o yüzden pensi çizerken ucu 2 cm yanda yapın (şema 11).

Küçük göğüs:

Küçük göğsünüz varsa önün eni ve uzunluğunu küçültmelidir. Kalıbın değiştirilmesi aynı büyük göğüste olduğu gibi oluyor, sadece tam tersten. İlk önce eni küçültüyoruz, sonra uzunluğu. Pensi yoksa ön uzunluk değiştirmeyebilirsiniz.

Yaka büyük:

Patiskadan yapılmış modelde yakadan göğüs pensine kadar fazlalıkları iğneleyin. (şema 1).

31bKalıpta yakadan pens ucuna kadar ve göğüs pensinin tam ortasından kesin. Yakada olan fazlalıkları şema 2’de gösterildiği gibi kapatın. Göğüs pensi biraz daha açılacaktır. Yakanın kavisini düzeltin.

32a

Modelde göğüs pensi yoksa fazlalıkları kol evine doğru iğneleyin ve kalıbı düzeltin.
Modelde rölyef varsa fazlalıkları rölyefe doğru iğneleyin. Kalıpta rölyefe doğru kesin ve birleştirin.

Omuz dikişlerinde değiştirmeler:

Düşük omuz. Ön ve arka parçalarda omuz sona doğru biraz aşağıya yeni bir çizgi çiziyoruz. Kol evini de aşağıya getiriyoruz (şema 1).
Düz omuzlar. Tam ters aşamalarda yapıyoruz (şema 2).
Bir omuz aşağıda. Kalıbı tam (yani sağa ve sol) yapmak gerekecek. Aşağıda olan omuzun kalıbınıda aşağıya getirmek gerekiyor. Şemalarda sol omuzla ilgili işlemler yapılacak. Ön ve arka parçalarda sol yan dikişten sağa yakanın en düşük yerine kadar yardımcı çizgiler çizin (şema 3). Yakaya 2 mm gelmeden kesin. Yan dikişte parçaları 1 – 2 cm üst üste yapıştırın (şema 4). Yan dikişleri düzeltin. Kumaşı keserken de kumaşı tek kat yüzü yukarıya ve kalıpları yazı olan tarafı yukarıya yerleştirin.

32b
Geniş veya dar omuzlar. Ön ve arka parçaların kalıbında yardımcı çizgiler çizin – dikey omuz bittiği yerden 5 cm gibi, yatay kavis başladıktan önce (şema 5). Birleştireceği yere 2 mm gelmeden çizgilerden kesin. Omuzu daraltmak gerekiyorsa yakaya doğru kaydırın. Alt kesim açılacak. Açılışı ölçün ve aynı miktarda omuzu aşağıya getirin (şema 6).

33a

Omuzu genişlemek gerekiyorsa tam ters aşamaları yapın. Önemli: 2 cm fazla omuzu genişletmeyin, o zaman kolu iyi takamazsınız.

Tombul kol:

‘Döndürme metodu’ bu tür değiştirmelerde en iyisidir. Kol oyuntusu bu işlemde değişmiyor. Düz boy çizgisini aşağıya uzatın, yatay yardımcı çizgisini de çizin (şema 1). Yukarıya ve yanlara 2 mm gelmeden kesin. Gerektiği miktarda ayırın (şema 2).

33b

Kolun enini değiştirmemek için altta parçaları birleştirin. Yatay kesilmiş parçalar biraz üst üste gelecekler. Üst üste gelmiş ölçü aynı olsun diye dikkat edin, öbür türlü kolun dengesi bozulacak. Alt çizgisini düzeltin, yeni düz boy ipliğin arttığı yerde tam ortasından çizin (şema 3).

Çok dik sırt

Çok dik sırt varsa sırt uzunluğu, verilmiş ölçülerden daha kısa olacaktır. Yan dikiş uzunluğu değiştirmemek için değişikleri kol evinin yarısında olacaktır. Arka parçanın kalıbında düz boy ipliğine dik bir yardımcı çizgi çizin. Aşağıda veya yukarıda bir daha çizgi çizin (birinci çizgiden değiştirmesi gerektiği  uzunlukta). Kalıbı katlayın, yapıştırın. (şema 1,2).

34b

Kol oyuntusu düzeltmek için kolda düz boy ipliğine dik yatay yardımcı çizgi de çizin. Bu çizgide sırtta yapılmış değişiklerin miktarının yarısı kadar değişiklik yapın. (şema 3).

34a

Kambur sırt:

Bu tür vücut için sırt uzunluğunu arttırmak gerekiyor. Kol evi bu değişiklikte kesinlikle büyütmemek gerek, tam tersi biraz küçültmelidir. Omuzdan pens varsa yatay yardımcı çizgi pensin ucundan geçecek (şema 1). Bu çizgiden ve pensin ortasından kesin (şema 2). Arka ortadan pense kadar aynı miktarda (1 – 1,5 cm) parçaları ayırın. Kol evinin çizgide parçaları 0,5 cm üst üste birleştirin. Bu değişiklikten sonra pens daha derin olacaktır.

34c
Modelde omuza pens yoksa yatay yardımcı çizgi yakadan 8 cm aşağıda ve dikey yardımcı çizgi 3 – 4 cm yakadan yanında çizin. (şema 3). Yatay çizgiden tam, dikey çizgiden 2 mm gelmeden kesin. Arka ortasından dik çizgisine kadar aynı aralıkla (1 – 1,5 cm) açın. Kol evinde parçaları 0,5 cm üst üste koyun. Bu değişiklikten sonra dikey kesim yerinde bir pens açılacaktır (şema 4).

Arkada bel çok kavisli:

Sırt uzunluğu azaltmak gerek. Kavis çok büyük değilse arka etekte yan dikişten ortaya doğru 1 cm kadar gelip kesmek gerekli oluyor (şema 1).

35Kavis çok büyükse pensin ucundan geçen bir yatay çizgi çizin (şema 2). Kesin yan dikişe 2 mm gelmeden ve pensin ortasından. Arka ortadan pense kadar aynı miktarda (1,5 cm) üst üste koyun. Yan dikişe kadar pens şeklinde birleştirin (şema 3).
Elbiselerde, ceketlerde ve montlarda sırt uzunluğu bel çizgisinde azaltıyoruz. Bel çizgisinde yatay bir çizgi çizin. Yan dikişe 2 mm gelmeden kesin. Arka ortada 1,5 cm üst üste yerleşin, yan dikişe sıfıra gelin. Arka orta çizgiyi düzeltin (şema 4). Önemli: bu değişiklikten sonra arka ortada mutlaka dikiş olacaktır. Düz boy ipliği de belden aşağıya göre olacaktır.
Arkada rölyef varsa ilk önce rölyefi bel kısmında birleştirin, sonra yukarıda anlatıldığı gibi değişikleri yapın.

İnce bel:

Bel ölçüsünde 4 cm kadar fark varsa değişikleri yan dikişlerde yapabilirsiniz.
Eğer fark 5 – 7 cm ise yan dikişlerde 0,75 – 1 cm alın (toplam 3 – 4 cm), kalan değişikliği penslerde yapın.
Fark 8 cm’den fazla pensler gerektiriyor. Kalça çizgisinde (belden 20 cm gibi) yatay bir çizgi çizin. Bu çizgiye dik olarak iki tane çizgi çizin. Arka parçada önceki pensi arka ortaya daha yakın bir çizgiye kaydırın, ( ön parçada yan dikişe daha yakın çizgiye). Yeni pensleri hesaplayın: ölçülerin farkını ikiye bölün. Arkada pensler bu ölçülerin ⅔, ön pensler ⅓. Ölçülerin farkı 9 cm ise eğer arka pensler 3 cm olacak, ön pensler 1,5 cm. Yardimci çizginin iki tarafında bu ölçülerin yarısını işaretleyin ve önceki penslerden 2 – 3 cm daha kısa yeni pensleri de çizin (şema 2)36aDüz göbek:

Beden hafif öne doğru eğiktir. Ön uzunluğu değiştirmek gerekiyor. Ne kadar olacağını ölçmek gerekir. Bele bir ip bağlayın. Önde ve yanda ipten yere kadar uzunluğu ölçün. Yanda ölçüden 1 cm alın. Kalan farkla kalıbı değiştirmek gerekir.
Eteğin kalıbını değiştirmek gerekiyorsa pensin ucundan geçen yatay bir çizgi çizin. Bu çizgiden 2 mm yan dikişe gelmeden ve pensin ortasından yatay yardımcı çizgisine 2 mm gelmeden kesin. Ortadan pensin ucuna kadar parçaları üst üste ( yana sıfıra gelerek ) birleştirin. Pens ortasındaki kesimde yanlar üst üste gelirler ve pens daha küçük olacaktır (şema 1).

36bElbisenin kalıbını değiştirmek için yatay yardımcı çizgisini belden 10 cm aşağıdan çizin, dikey yardımcı çizgisinin yerini hesaplayalım (ön ortadan işaretliyoruz): ( kalça çevresi / 8 ) + 3 cm. Yatay çizgisinden yan dikişe 2 mm gelmeden ve dikey çizgisinden yatay çizgisine 2 mm gelmeden kesin. Ön ortadan dik kesime kadar kalıbı aynı aralıkla kaldırın, devamını açıyla yapın. Bu işlemden sonra dik kesilmiş parçalar bir birinin üstüne gelecektir. Parçalar ne kadar üst üste gelmiş ölçün ve aynı miktarda yan dikişte baskı yerinde kalıbı büyütün (şema 2).

Çıkıntılı göbek:

Bu problem varsa kalıbı uzatmak gerekiyor. Uzatma miktarını sız ölçebilirsiniz. Bele bir ip bağlayın ve ipten yere kadar önden ve yandan ölçün. Yan ölçüden 1 cm alın. Kalan ölçülerin farkı değiştirme miktarıdır. Belden 10 cm aşağıda yatay yardımcı bir çizgi çizin. Dikey yardımcı çizgi 1/10 kalça çevresi – 1 cm ön ortadan çizelim (şema 1 ve 2). Yan dikişe 2 mm gelmeden ve yatay çizgisine 2 mm gelmeden kesin. Ön ortadan dikey kesime kadar gerektiği miktarda ayırın. Dikey kesilmiş parçalar ayrılacaklardır. Etekte bir daha pens gerekecek (2 – 3 cm öncekinden daha kısa) (şema 3). Elbisede parçalar ne kadar ayrılmış ise ölçün ve baskı çizgisini yan dikişten azaltın (şema 4).

37

Çıkıntılı kalça:

Arka uzunluğu uzatmak gerekiyor. Ne kadar ölçebilirsiniz. Bele bir ip bağlayın ve ipten yere kadar yandan ve arkadan ölçün. Yan ölçüden 1 cm alın. Kalan ölçülerin farkı ise değiştirme miktarıdır.
Etekte değiştirmeler. Arka parçada belden 16 cm aşağıda bir yatay çizgi ve yan dikiş pens arasında bir dikey çizgi çizin (şema 1). Yan dikişe 2 mm ve yatay çizgisine 2 mm gelmeden kesin. Arka ortadan dikey kesime kadar gerektiği miktarda ayırın. Dikey kesimden yan dikişe pens şeklinde açılmıştır, ( dikey kesilmiş parçalar açılmış). İkinci pens oluşmuştur. Bu pens birinciden daha derin ve uzun olamayacağına dikkat edin (şema 2). Gerekiyorsa yan dikişten alın.
Elbisede iki yardımcı çizgisi çizin (şema 3): yatay 16 cm belden aşağıda, dikey arka ortaya paralel ⅛ kalça çevresi + 3 cm arka ortadan. Yan dikişe 2 mm ve yatay çizgisine 2 mm gelmeden kesin. Arka ortadan dikey çizgisine kadar aynı aralıkla ayırın, yan dikişe kadar açı ile açılacaktır. Bu işlemden sonra dikey kesilmiş parçalar açılmış ki bunu ölçün, ne kadar ve yan dikişte baskı çizgide düzeltin (şema 4).

37

Düz kalça

Tam ters aşamaları yapıyoruz. Bu sefer kalıpta arka uzunluğu azaltmalıyız. Değiştirmeler nedeyse düz göbek için anlatılmış olacaklar, sadece yatay yardımcı çizgisi belden 10 cm değil, 16 cm aşağıda olacaktır.

Yeni kalıptan bir şeyler dikeceksiniz (‘Burda’, internetten bir kalıp) ne tür değişmeler ve değiştirmelerin miktarını öğrenmek için en iyi yol ucuz kumaştan bir örnek dikmektir. Farklı dergiler ve markalar farklı kalıp çizme sistemleri kullanıyorlar. Biraz bu aşamada vakit harcayıp mükemmel oturmuş bir parça dikebilirsiniz.

Posted in Kalıplar, Resimli Anlatımlar
3 comments on “Hazır kalıpların vucut özelliklerinize göre değiştirilmesi
  1. Hande Erdede dedi ki:

    Çok ihtiyaç duyduğum bir bilgiydi bu, harika oldu paylaştığınız, Teşekkürler

  2. dilber dedi ki:

    ben şunu öğrenmek istıyorum eski pantolonumuzu söktuk yarısını kalıp çıkarttık duz boy ipligini nasıl işaretlıyecegız kalıbın üstunde neye göre yapacagız bunu ki kumaşa dogru yerleştırelim dönük olmadan paça

  3. dilber dedi ki:

    bunu dıkış hocamıza sordum cevaplıyamadı yani eski bır pantolonumuzu söktuk kumaşda yok elimide beski pantolon kumaşı ee kalıba döktük hani o duz iplik çizgısı olmalıki bu kalıbı kumaşa dogru koyalım bunu bienınız varsa bır şemayla veya vıdeo anlatımıyla bızleri aydınlatırsanız sevınırın ben dıkış kursu ögrencısıyım ve bu soruyu cevaplıyacak muhattap bulamadım bu sadece vpantolon degel hehahgı bır gıysımızı söktuk diyeli onlar içinde toplu bır anlatuım istıyoruz yani kendımız çıkardıgımız kalıba duz iplik çizgısını kendımız nasık kalıba çızıcez hepsı bu istedıgım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*