Çocuk Elbisesi Yapımı Teknikleri

Hızlı ve kolay bir şekilde küçük çocuklarınızın elbiselerini kendiniz dikebilirsiniz…

Merhaba sevgili anneler. Bu yazıda karmaşık çizimler ve karmaşık hesaplamalar olmayacak.
Birçok amatör terzi gibi bizde karmaşık kalıplara, ölçümlere, farklı matematiksel hesaplamalara girmiyoruz, özellikle eğer geometri ve matematik ile okulda aramız çok iyi değildi ise.
Amacım çok matematiği sevmeyen anneler bile çocuklarının giysilerini kendi dikebilsin.
Adım adım sade bir dil kullanarak, terziliğin gizemli açılarına başvurmadan, ben kendi el becerimizle nasıl bir çocuk veya bebek için güzel elbise dikilir, size göstereceğim. Her elbise için şemalar çizip kalıptan kumaşlardaki özelliklere kadar detaylıca anlatmaya çalışacağım.

Hatta dikişte hiç bir deneyimi olmayan ve hatta dikiş makinesi dahi olmayan anneler: Sevgi dolu annenin el dikişiyle dikilmiş yeni kıyafetlerle kızlarınızı sevindirin. Haydi, başlayalım.

Basit elbise – tüm elbiselerin temeli:

Basit bir elbisenin kalıbını kullanarak, resimdeki bütün bu elbiseler nasıl dikildiğini göstereceğim.

1-1Evet, sadece tek bir kalıbı kullanarak gelecekte biz bütün bu farklı ve güzel elbiseler dikebileceğiz.

Kalıbın çizimi.

Benim söz verdiğim gibi, süper karmaşık bir şey olmayacaktır. Çocuğun gardırobunu açın ve bebeğinizin tam bedenine göre (yani ne sıkacak ne bol olacak) bir atlet altın. Bu atlet kalıp çizmekte bizim yardımcı olacaktır.
Bir de büyük parça kağıt gerekecek (elbisenin büyüklüğünde).
Kağıdı masanın (veya yerin) üstüne açıyoruz, gerekiyorsa köşelere ağır bir şey koyuyoruz. Üstüne ütülenmiş bir atleti koyuyoruz, etrafını çiziyoruz ve artık atlete ihtiyacımız kalmadı.

1-2

Not::
Eğer kolsuz bir atlet bulamazsanız , tişört bulun, o da güzel, merak etmeyin. Eğer tişört kullanıyorsanız etrafını çizerken kol yerinde bir kaç iğne kullanın. Kol evin boyunca iğne batırın (halı üstünde bu iş daha kolay gider). Ve sonra bu deliklerin üstünden çizin.
Ve şimdi bu atletin çizim üstünden biz elbisenin kalıbını çizelim.
Atletin konturunu kullanarak biz pek çok zorluklardan uzaklaştık. O bize orantılı elbisenin siluetini çizmekte, omuz uzunluğu, ön genişliği, kol evini (kol için bir delik) hesaplamadan bir kalıp çıkarmakta yardımcı olacaktır. Yukarıdaki şemaya bakıyoruz: atleti çizdik (şema 1), üstünde elbisenin kalıbını çizdik (şema 2).
Dikkat etmemiz gereken 3 şey var:

 1. Elbisenin omuzu hafifçe eğimli olmalıdır;
 2. Elbiselerde alt çizgi düz değil, yuvarlak olmalıdır;
 3. Kol altından aşağıya doğru çizgiler biraz açmalıdır.

Bir önemli not daha var:
Bu yöntemde çizilmiş bir kalıbı her türlü kullanabilirsiniz, hala inanmıyorsanız, kalıbı kontrol etmek için basit bir yol var. Bu yol aynı zamanda (atletteki gibi olmayabilir, siz yakaya ve kol evine herhangi bir başka şekil de seçebilirsiniz) size elbisede herhangi bir kol evinin ve yakanın şeklini çizmekte de yardımcı olacaktır. Orada sadece iki kural ( iki önemli ölçü ) var ki uygularsanız kalıp çocuğunuzun bedenine tam ve mükemmel olacaktır.
Bunlar aşağıdaki resimde gözüken:
1. Kol altındaki genişlik (A çizgisi);
2. Omuzdan kol altında çizgisine kadar uzunluk (B çizgisi).

Bebeğiniz için bu ölçüler hesaplamak çok basittir.

1-3

Sadece bir ölçü gerekiyor, göğüs çevrenin yarısı. Mezurayı alıp göğsün en geniş yerini ölçüp ikiye bölüyoruz. Şimdi yukarıdaki şemada gösterildiği gibi hesaplamalar yapıyoruz. Örnek olarak, iki yaşındaki çocuğun göğüs çevresi (85 cm boy, ağırlık 11 kg) = 50 cm , göğüs çevresinin yarısı 50 / 2 = 25 cm .
Ölçü A = 25 cm + 6 cm = 31 cm (6 cm – rahatlık payı).
Ve büyütmeyi düşünüyorsanız – 6 cm değil, 7 – 8 cm arttırın.
Ölçü B = 25 cm / 4 + 7 = 6 cm 2 mm + 7 = 13 cm 2 mm (bu milimetreler hiç önemli değil, 13 cm idealdir).
Hepsi bu, bu iki basit kuralı uygulayarak tam bedene göre bir elbise kalıbı çizebiliriz. Karmaşık çizimler olmadan.
Yani, bizim gelecekteki elbiselerin hatları çizildi. Şimdi paylarını da çizeriz. Elbisenin yan ve alt çizgilerine 2 cm, yaka, omuz, kol çizgisine 1 cm.
Terziler çoğu zamanlar yan dikişlere 1,5 – 2 cm, yaka, kol evine – 1 – 1,5 cm, baskı için 2 – 6 cm bırakıyorlar. Siz seçerken kumaşa bakın, çok sökülüyorsa daha fazla bırakın.
Başka bir şey daha var. Kalıbı çizerken bir omuz daha aşağıda, kol evi sağda ve solda farklı olmuşsa üzülmeyin. Bu önemli değil, çünkü kumaşa biz sadece kalıbın yarısı çizeriz, sağdaki veya soldaki, hangisi daha düzgün olmuş.
Şimdi aşağıdaki şema ile daha iyi anlayacaksınız…

1-4Kalıbı ikiye bölüyoruz.
Kalıbı ikiye katlarız (omuz omuza, kol kola). Yaklaşık olsun, çünkü eğer sizin sağ ve sol taraflar biraz farklıysa tam katlamak mümkün değildir, çok ihtiyaç da yok…
Katladık, kat yeri oluşmuş (şema 2) ki tam elbisenin ortasından geçiyor. Katlandığı yerden keseriz ve ‘parça kumaş katında’ diyorlar gibi elimizde kalıptan çıkan elbise oluşmuştur.
Kalıp hazır. Kolay, değil mi?
Kumaşın üzerine kalıbı çiziyoruz ve dikiyoruz.
Kumaşı ikiye katlayıp kat kumaşın katına yerleştiririz veya kumaşın üstünde kalıbın etrafını çizip (şema 4) kat yerden kalıbı öbür tarafa yerleştiririz ve çizeriz (şema 5).
Arka parça için aynı kalıbı kullanıyoruz. Evet, pek çok elbiselerde (özellikle yaz için) ön ve arka parçalar aynıdırlar. Ama arka parçalarda değişikleri yapmak istersiniz bu 2 dakikadan fazla sürmeyecektir. Aşağıdaki yazıyı okuyun.
Arka parçada farklılar:
Bir kural olarak,klasik elbisenin kalıpta arka ve ön parçalarının farkı yaka ve kol evinin çizgilerindedir.

1-5Yukarıdaki şemada görüldüğü gibi ön parçada yaka ve kol çizgiler içeri doğru daha kavislidirler (mavi çizgiler), arka parçalarda daha az kavislidirler (kırmızı çizgiler).
Bu yazının başındaki elbiselere bakarsınız bu farklılıkları göreceksiniz.
Mağazalarda hazır bebek elbiselerini inceleyip, ben çoğu elbiselerde kol evinde ön ve arka parçalarda fark bulamadım. Yani kolsuz elbiselerde kol evi önde ve arkada aynı. Kollu elbiselerde ön kol evi daha derin (yukarıdaki şemada gibi). Yakada fark var, ama yine de her zaman değil.
Siz kendi kendinizin modacısı ve sanatçısısınız. Nasıl çizersiniz öyle olacaktır. Her seçiminizde güzel olacaktır, hiç merak etmeyin, hanımlar.
Ön ve arka parçaları dikiyoruz.
Şimdi (Şema 6), ön ve arka parçalarını yüz yüze koyuyoruz, yan ve omuz dikişlerini teyelliyoruz.
Prova yapıyoruz ve dikişleri makinede dikiyoruz.
Baskıda katlıyoruz ve makinede veya el dikişi ile dikiyoruz.
Geriye yapılacak yaka ve kol evleri kalmış (şema 7). Bence verevden biye ile temizlemek, en iyi yol.
Verevden biye nedir ve nasıl dikilir, elbiseler ve atletler için askıları kendiniz yapın’da konuya bakabilirsiniz.
Elbisemiz hazır.
Onu aplikeyle, nakışla, kurdelelerle, fiyonklarla, volanlarla dekore edebilirsiniz.
Elbiseye kollar yapabilirsiniz Çocuk elbiseleri için kollarda anlatıldığı gibi.
Çocuğun başı geçmiyorsa daha fazla açıklık yapabilirsiniz Çocuk elbiseleri için fermuar, düğme ve çıt-çıt konuda anlatıldığı gibi olacaktır.
Bugün yaptığımız kalıbımızı bütün sonraki elbiseler için bir temel kalıp olarak kullanırız, hepsi bir birinden güzel:

 • volanlı elbise;
 • balon etekli elbise;
 • aplikeli elbise;
 • askıda çıt-çıtlı veya düğmeli elbise;
 • iki katlı elbise;
 • askılı elbise;
 • tüneli olan elbise;
 • roba olan elbise;
 • robalı volanlı elbise;
 • robalı daire elbise.

Her seferinde yeniden kalıp çizme ihtiyacınız kalmayacak artık. Sadece dikmek ve kısa sürede güzel sonuçlarla dikişin keyfine varmak.
Ve elbise altında güzel bir külot da dikebilirsiniz. Güzel bir fantezi çocuk külodu dikmek, oda başka bir başlık olacak.

1-6

Çocuklar için sizi abiyeler konusuna da davet ediyoruz. Buyurun aşağıda.
Bebeğiniz için çocuk giysiler dikmek anneler için bir zevk bence.
Ayrıca anne sadece çocuğu değil kendini de sevindirebilir, çünkü tüm yeni başlayanlar için çok iyi öğretici bir yazı var, en kolay yolla temel kalıbı hazırlamak. Hiçbir karmaşık formüller yok, karışık çizimler yok, her şey basit ve anlaması kolay.

Şimdi birincisini, yani volanlı elbiseyi yapalım. Hiçbir ek kalıp yapmayacağız, temel olarak önceki kalıbı kullanacağız. O kalıp bütün elbiseler için şablonumuz olacak, kalıbımız üstünde daha fazla çizimler yapmamak gerekiyor ki daha sonra da kullanabilelim, dolayısı ile başka bir kağıda kopya çekelim, ki sonunda hangi çizgi hangi modele ait anlaşılmayabilir. Başka bir kağıdın üstüne yerleştirip kopyasını yapacağız ve üstüne istediğimiz modeli uygulayacağız.
İşte elbisemiz. Bu fotoğrafı ben internetin derinliklerinde buldum. Kabarık fırfırlar ve omuzda sevimli bir bant hoşuma gitti.

2-1

Kalıbın kopyasını yaptıktan sonra volanları dikeceğimiz çizgiler çizeriz (Şema 1). Çizgi düz değil, hafif kavisli, elbisenin alt çizgisi gibi(eteğin alt kenarı).
İlk olarak elbisenin temelini dikelim (Şema 1). Temel kalıptan ön ve arka parçalar keselim, yan ve omuz dikişleri dikelim, yaka ve kol evini temizleyelim, alt kenarı da aynen yukarıda anlatıldığı gibi.

2-2

Şimdi gerektiği uzunlukta ve genişlikte kumaş şeritleri keselim (ne kadar uzun olursa o kadar daha dalgalı / kabarık) (şema 2). Genişlikte de üstteki volan sonrakini 3 – 5 cm kapatacaktır. Ayrıca şunları da hesaba katalım: 1 cm üst ve 1 cm alt kenarın temizlemesi için (dikmeden önce yapılıyor). Üstteki volan en kısa olacaktır, ortadaki daha uzun, en alttaki – en uzun. Kenarı temizledikten sonra volanları elbiseye dikiyoruz (şema 2).
Elbisenin üstünde kalıptaki gibi çizgileri çizeriz. Alttaki volan’dan başlayarak volan’dan çember yapıp iğneleriz ve dikeriz (dikey dikiş yan dikişe gelsin). 
Kalan 2 volan aynı şekilde.
Tamam. Elbisemiz neredeyse hazır. Şimdi isteğinize bağlı bölüm, bir kurdele satın alabilirsiniz, elbisenin kol evinin önde ve arkada kalan kısmına birer parça dikip omuzda fiyonk yapabilirsiniz (fotoğrafta görüldüğü gibi).
Fotoğraftaki gibi volanları farklı kumaşlardan kesebilirsiniz.

2-3

Ya da bir renk düzenin farklı tonlarının bir yumuşak geçişi – yani içteki elbise açık pembe, ilki derin pembe, ikinci koyu pembe, altta ise kiraz renge yakın (Şema 2).
Siyah-beyaz klasiği: siyah elbise, ilk volan beyaz, ikinci siyah, alttaki beyaz (Şema 1).
Veya zarif siyah-beyaz-versiyon: siyah elbise, beyaz volanlar ve her beyaz volanın kenarında siyah dantel veya biye. Tersine, siyah volanlar ve beyaz dantel. Aynı danteli de yakaya ve kol evlerine dikebilirsiniz.
Kısacası, rüya oluşturun! Bu modele dayalı olarak çok farklı elbiseler olabilir.

Model 2. Balon etekli elbise.
İşte bizim geleceğimiz bebek elbisesi.

3-1

Elbisenin üst kısmı bizim temel kalıptan dikilir. İlk bakışta zor ve karmaşık bir etek aslında, çok basit. Nasıl da sevimli ve özgün görünüyor ama. Böyle balon etekler 2003 yılında gençlik modasına girdi ve kızlar arasında oldukça popüler olmuştu. Şimdi bu tür parçalar yine yetişkin ve çocuk giysilerinin modellerinde bulunabilir.

Başlayalım …
Elbisenin üst parçası kısaltılmış temel elbisenin kalıbı. Temel kalıptan bir kopya alın (şablonu kirletmemek için) ve aşağıdaki şemada gösterilmiş gibi gerektiği yere kadar kısaltın . Yani, istersiniz bele, istersiniz kalçaya kadar. Dikkat etmeliyiz ki kesme çizgisi düz değil, biraz yuvarlak olmalı.

3-2a

Aldığımız kalıp kumaş üzerine çiziyoruz (ön ve arka aynı veya yakada ve kol evlerinde değişiklik olabilir yukarıda anlatıldığı gibi).
Parçaları yüz yüze katlayarak, omuz ve yan dikişlerini dikiyoruz.
Hemen yaka ve kol evlerini temizleyebilirsiniz, terse katlayıp ve dikip veya biye ile.
Eteğin boyunu hesaplayalım. Etek uzunluğunda hata yapmamak için en iyisi çocuğun üstüne elbisenin üstünü giydirin ve istediğiniz uzunluğu ölçün. Eteğin uzunluğuna karar vermek , o sizin zevkiniz. Ama büzdükten sonra etek biraz kalkacak aklınızda olsun.
Şimdi etek için bir parça kumaş kesmek gerekir. Onun genişliğini ölçtüğümüz etek uzunluğundan iki kat fazla olmalı, artı 2 cm paylar için ilave ediyoruz.
Mesela, diz ortasına kadar bir şey istiyorum. Çocuğa elbisesinin üstünü giydiriyorum ve dizinin ortasına kadar ölçüyorum – 20 cm. Yani 20 cm dikdörtgen etek uzunluğun iki katı = 40 + 2 cm paylar + 3-5 cm kalkacak için = 45-47 cm. İşte dikdörtgenin eni.
Dikdörtgenin genişliği de sizin zevkinize kaldı. Dikdörtgen ne kadar geniş olursa o kadar daha çok büzgülü etek yapabilirsiniz.
Etek bir parça kalabilir, yarısı ön, yarısı arka. Yani yan dikiş sadece bir tane olacak. Veya ayrı iki parça kesin yani ön etek ve arka etek için, kumaşınıza göre.
Şimdi eteği elbiseye dikmek gerekir. Dikkat edelim ki eteğin tersini elbisenin yüzüne dikiyoruz.
En önemli şey, büzgüyü eşit yapmak, çünkü sağ tarafta daha fazla, sol tarafta daha az olursa iyi olmayacaktır. Büzgüyü eşit yapmak için eteği elbise ile yan dikişlerde birleştirdikten sonra eteğin ön ortasını (eteği katlayıp buluyoruz) elbisenin ön ortasıyla (aynı şekilde buluyoruz) birleştiriyoruz.

3-3a

Şimdi sağ ve sol yarıları yine yarım yarım bölüyoruz, iğneliyoruz. Ve böylece gerektiği sıklıkla devam ediyoruz.
Şimdi teyeliyebilirsiniz ve makinede dikebilirsiniz veya iğnelerin üstünden dikebilirsiniz (birinci resimde şema 4).
Şimdi ikinci kenarı aynı dikişle dikeriz (Şema 5, 6). Dikişin üstünde sonra kurdele dikmeyecekseniz kenarda 1 cm payı içine katlayın, ütüleyin, teyeleyin veya dikin. Şimdi bu kenarı da elbiseye dikiyoruz. Düzgün büzgüyü (yani her iki tarafta aynı) yukarıda anlatıldığı gibi yapıyoruz.
Tamam, etek elbiseye dikilmiş ve bitmiş oldu.
Şimdi dikişin üstüne kurdele ve fiyonk dikebilirsiniz (Şema 8).


Model 3. Aplikeli elbise.
Şimdi farklı kumaş parçalarından dikilmiş bir elbise hakkında da konuşalım, bu tip elbiseler gibi:

4-1

Her zamanki gibi ilk önce bizim şablondan bir kopya çıkaralım, temiz bir kağıda koyup ve etrafını çizip. Şimdi bu yeni kalıbında çizip, parçalarına kesebiliriz. Aşağıdaki resme bakın
Birinci (pembe) elbise.

4-2a

Kalıbın üstünde beyazı pembeden ayıran kırmızı bir çizgi çiziyoruz, istersiniz kavisli, istersiniz düz, tercihinize kalmış. Mükemmel bir yuvarlak yapmak istiyorsunuz, ama özel aletler yok sadece büyük bir tabağı alın ve kalıba yerleştirerek çizin.
Kesiyoruz ve kalıbın üstünde bu kenarlarda 1,5 cm vereceğimiz pay bir not bırakıyoruz (başka taraflarda biz temel kalıp çizerken payları verdik).
Şimdi elbisenin üst parçasından bir daha kopya çıkaracağız, bu kopyanın üstünde istediğimiz aplikeyi çizer keseriz.
Çıt-çıtlar hakkında bir not. Temel kalıpta yakamız yeterince genişse (çocuğun başı geçiyor) çıt-çıtlara (fotoğraftaki gibi) ihtiyacımız yok. Eğer değilse, o zaman iki çözüm vardır: kalıpta yakayı genişletmek veya çıt-çıtlar yapmak (‘Çocuk elbisesi için fermuar, düğme ve çıt-çıtlar’da bu konuya daha detaylıca bakabilirsiniz). Bu tür çıt-çıt beğenmiyorsanız yazıdan başka bir açıklık yöntemi seçebilirsiniz ve uygulayabilirsiniz.

4-3a

Kumaşın üstüne parçaları yerleştiriyoruz ve etrafını çiziyoruz. Elbisenin arkası tek veya iki renkli olabilir.
Parçaları kestik (şema 1, 2, 3). Üst parçasına tam ortasına aplike iğneliyoruz, teyel alıyoruz ve dikiş atıyoruz (Şema 4).
Şimdi elbisenin üst alt parçası ile birleştiriyoruz. Arkasını iki parçalı yaptıysanız eğer, onları birleştirin. (şema 5, 6). Ön ve arka parçaları yüz yüzüne birleştiriyoruz, yan ve omuz dikişlerini kapatıyoruz.
Şimdi son akor – dekorasyon (Şema 7). Pembe (veya diğer renk) örgü kurdele alıyoruz ve dikişleri gizliyoruz. Bu kurdele ile ayıcığın kulaklarını da yapabiliriz. Kurdelenin uçlarını yakıyoruz.
Aynı kurdele kullanılarak kol evlerini, yakayı da süsleyebilirsiniz.
Burun ve gözleri için düğmeler kullanabilirsiniz veya özel oyuncak için gözleri satın alabilirsiniz.
Elbisemiz hazır.
Buna dayanarak, farklı desen elbiseler oluşturabilirsiniz . Bir tasarımcıyı oynayın.
Örnek benim “güneşli elbisenin” fikri (Şema 8). Kurdeleler üst parçaya alt parça ile birleşmeden önce dikiliyor. Üstüne de güneş.
Ya da daha karmaşık bir aplike ki yarım daire bir hayvanın evi, çiçek-böcek ile tamamlanmış. (Şema 9).

Sırada Model 4. Askıda çıt-çıtlı veya düğmeli elbise.

5-1

Bu elbise için aynı temel kalıbı kullanacağız.
Bu tür elbiselerde minimum iki değişik öneri olabilir:
1. Sabit uzunluk askılı elbise,
2. Uzun bir kaç düğmeli askılı elbise (hangi düğmeye bağlarsınız, o kadar askının uzunluğu olacak.
İlk önce sabit askılı elbiseyi konuşalım. Ön parça için temel kalıpla aynısı olacak. Arka parçanın kalıbında ise askıları gerekli miktarda uzatmalıyız. Bunun için temiz bir kağıda kalıbın kopyasını alıyoruz, askı için uzatıyoruz (şema 2). Klasik olarak askı için 4 – 5 cm verilir. Tamam, kalıp hazır.

5-2

Şimdi kumaş üzerine bu kalıpları çizip kesebiliriz.
Bu model için askılar sert, iki katlı olmalı. Bunun için aynı kalıptan ön ve arka pervazları kesiyoruz. Kalıp kol evlerinden 3 – 4 cm aşağıda yuvarlak bir şekilde çizeriz (Şema 5, 6).
Not. Eğer kumaşınız ince, yumuşak ise pervazlara tela yapıştırabilirsiniz. Yoğun bir kumaştan (kadife, kot) kesiyorsunuz eğer telaya gerek yoktur.
Bu kısaltılmış parçaları (pervazlar) ön ve arka parçalara dikmeliyiz (Şema 5, 6). Bunun için ön parçayı ön pervazla yüz yüze birleştiriyoruz ve kol evlerinden, omuzlardan, yakadan dikiyoruz. Yan dikişlerden değil ama! (Şema 7, 8).
Yüze döndürüyoruz ve kenarından 0,5 cm (ayak genişlikte) yüzünde aynı yolunda bir daha dikiş atıyoruz. Bu basit işlemin bir sonucu olarak, askıların temizlenmiş kenarları oluşuyor. Aynı aşamaları arka parçalarla yapıyoruz.
Sonuç olarak, çift katlı ön parça ve çift katlı arka parçalar elimizde hazırlanmış oluyor.
Ön parça ile arka parçayı yüz yüze gelecek şekilde birleştiriyoruz ve yan dikişleri dikiyoruz. Hem de ayrı ayrı. Koltuk altından başlayarak ilk önce yüz parçalarını dikiyoruz, sonra pervazların parçalarını. (Şema 9)’da yüz parçalarının dikişi koyu yeşille gösterilmiş. Kol evlerine yakın çok rahat değil, o yüzden ben uzun ipleri bırakarak bu dikişi elle tamamladım. Pervazların dikişi açık yeşille gösterilmiş. O kısa ve makine ile çok rahat dikilmiyor, elle herhalde daha kolay).
Giyerken ve çıkarırken pervazlar çıkmasın diye pervazların payları elbisenin paylarına yan dikişlerde elle tutturabilirsiniz.
Az bir şey kaldı, etek ucu kıvırmak. Katlamak ve dikmek veya zig-zag yapıp el dikişiyle tutturarak.
Ayrıca askılara düğme dikmek, ön parçalarda ilik açmak gerekir.
İşte elbisemiz hazır.

Model 2. Askıların uzunluğu ayarlanabilir bir elbise.

5-3

Elbise çocuğunuz ile beraber”büyüsün” istiyorsunuz, o zaman askıları daha uzun yapıp arada düğmenin yerini değiştirebilirsiniz, böylece elbisenin boyunu uzatmış oluyoruz.5-4a

O zaman ön parçanın kalıbında askıları yuvarlak yapıp (Şema 1), arka parçanın kalıbında askılar daha uzun yapmalıyız (Şema 2).
Ve burada, arka parçada (önceki modele karşıt olarak) düğmeleri askılara dikmek gerekir, iliği ise ön parçada açmalıyız.
Çocuk sadece uzunluğa değil, aynı zamanda enine de büyüyor, o yüzden elbisenin genişliğini yapılışta biraz arttırın. Eğer hatırlarsanız, koltuk altında elbisenin eni göğüs genişliğin yarısı + 6 cm (rahatlık için) eşit olarak aldık. Yani bizim durumumuzda rahatlık için 6 cm değil 10 cm ekleyebilirsiniz.
Bu elbise bir önceki gibi aynı şekilde dikilir.
Gördüğünüz gibi, askılı elbise dikmek o kadar da zor değil.

Model 5. Çift katlı elbise. Yani elbise iki elbiseden gibi oluşur – üst ve alt.
İşte bu fotoğraflardaki gibi:

6-1a

Gördüğünüz gibi, üst elbise herhangi bir renkte, uzunlukta ve şekilde olabilir.
Neyse, başlayalım.
Temel şablona dayalı bir model oluşturalım.
Alt elbise için kalıp şablonla aynısı, üst elbise için şablondan bir kopyası çekelim.

6-2a

Şablonun orta hattında (Şema 1) üst elbisenin uzunluğunu seçelim, yatay bir çizgi çizelim (Şema 2), sağ ve sol uçlarını dikey çizgiden aynı uzaklıkta kalmalı ki parçalar sonunda aynı olsunlar. (Aynı olmayacaksa bile önemli değil. Biz kalıbın bir tarafını kullanırız, kumaşı ikiye katlayıp veya kalıbı solda çizip, simetrik olarak sağında da (şema 4).
Üst elbisenin arka parçası: bu da aynı kalıp, sadece gerekli uzunluğa kadar kısaltılmış. (Şema 4).
Kumaşa temel kalıbı iki defa çizeriz – alt elbisenin ön ve arka parçaları oluşur. Yüz yüze katlayıp omuz ve yan dikişleri dikeriz (Şema 5). Hemen de alt kenarı temizleyebilirsiniz, katlayıp ve dikip veya el dikişiyle. Alt elbise hazır.
Arka ve ön üst elbisenin kalıplarını kumaşa çizeriz. Yüz yüze katlayıp omuz ve yan dikişlerini dikeriz (Şema 6). Alt ve yan kenarlarını da temizleriz (içine katlarız ve dikeriz). Bizim üst elbise de hazır.
Şimdi tek şey kaldı, üst ve alt elbiseler birbirine dikmek. Aşağıdaki şemaya bakın. Bunu yapmak için, üst elbise alt elbisenin üstüne giydiririz (kullanışta olacağı gibi).
Yaka ve kol evlerini bir birine teyelleriz (Şema 1). Yani alt ve üst elbiseyi sadece bu yerlerde bağlamak gerekecek.
2 seçenek vardır, yaka ve kol evleri dikerken.
Birinci seçenek – yaka ve kol evlerini makinede birbirine dikmek, terse katlamak. Teelleyip makinede 2 defa dikmek, katlandığı yerden 1 mm içinde ve 1 mm kenarından. Bu yol daha hızlı, ama fabrika (ikinci) seçeneklerden daha az estetiktir.
Opsiyon iki – tüm dikişler alt ve üst elbisenin arasında gizlidir, o yüzden daha hoş görünüşü vardır.
Bunu yapmak için, el dikişi (teyel) ile yaka ve kol evlerin 2 – 3 cm içeriden geçirelim. Bu üst elbisenin yaka ve kol evlerinin kenarı ayrı, alt elbisenin yaka ve kol evlerini ayrı döndürmek için gereklidir (aşağıdaki şemalara bakınız).
Teyel dikişi üst ve alt elbiselerde kenarlarını aynı yapmakta yardımcı olur, yan, alt elbise üst elbisenin altından görünmeyecektir.

6-3a

Şema 4’te gösterildiği gibi kenarları katlıyoruz ve ayrı ayrı teyelliyoruz veya dikiyoruz (şema 5). Alt elbiseyi yüze, üst elbiseyi terse doğru katlıyoruz. Elbisenin üst kenarında ters tarafında ve yapışmaya doğru katlanır.
Ve şimdi üst ve alt elbiselerin yakaları ve kol evlerini katlıyoruz ve beraber dikiyoruz (Şema 6). Payları elbiselerin arasında kalıyor.
Elbisemiz hazır.
Bu elbisede bir sürü tasarım seçenekleri var. Benim önerim:

Model 1. Kabarık alt ve dar üst ceket tipinde elbise.6-4a

Şemadan sanırım her şey anlaşılıyor zaten.
Üst elbisenin kalıbında parçaları yuvarlak yaparız.
Alt elbiseyi kol altından eteğe açarız. Aşağıdaki şemaya bakınız:

6-5a

Elbisenin uzunluğu her tarafta aynı olsun diye bir kurala uymalıyız: a = b eteğin yüksekliği her tarafta aynı olmalı.
Bu arada, tek katlı kabarık elbisenin kalıbını da aynı şekilde çizeriz.
Bu modelde sıkı ve dar üst beğenmiyorsanız üst elbise de aynı ‘kabarık’ kalıptan yapabilirsiniz. Sonraki modelde böyle yapılmış mesela.

Model 2. Sıkı alt elbise + geniş üst.

6-6a

Burada üst elbisenin kesim prensibi biraz önceki alt elbisenin kesime benziyor, yani etek yine yanlara açılıyor.
Alt elbise temel kalıptan kesiliyor. Opak alt ve ince hafif üst, yakada aynı tonlarda düz. Ben düşünüyorum ki böylesi güzel olur.
Siz tabii ki zevkinize göre çok tasarımları hayal edebilirsiniz.
Şimdi de askılı elbise hakkında konuşalım. Bu plana göre gidelim:
1. Kalıp çizme
2. Elbisenin dikişi
3. Askılar ve onların elbiseye dikişi
4. Bağlanabilir askılar
5. Ayarlanabilir askılar
6. Elbisenin süslenmesi
Başlayalım …
Kalıbın çizimi.
Bu elbisenin kalıbını temel kalıbı kullanarak çıkarabiliriz. Şablonun bir kopyasını yapalım ve bunun üzerine çizelim (aşağıdaki şemaya bakınız). Şekli istediğiniz gibi çizin: düz (Şema 3) ya da yuvarlak yakalı (Şema 2).

7-1a

Eğer hala temel kalıbınız yoksa çocuğun bir T-shört’ünü bir temiz kağıdın üstüne yerleşip Şema 6, 7, 8’de gösterildiği gibi kalıbı çıkarabilirsiniz.
Bu çocuk elbisesinde aynı kalıbı ön ve arka parçalar için kullanabilirsiniz. Veya ön yuvarlak yakalı yapabilirsiniz (Şekil 2, 7, 8) ve arkayı düz, (Şekil 3) bayan elbiselerinde sık sık yapıldığı gibi.
Kesinlikle simetri sizin için korkutucu olmasın. Zira el ile çizilmiş elbisenin kalıbının sağ tarafı sol tarafla aynı olacaktır, çünkü kumaşa biz bir tarafındaki kalıbı çizeceğiz (sağdaki veya soldaki) (aşağıdaki Şema 2, 3, 4, 5 ve 6).

7-2

Yani biz kalıptan sağdaki ya da soldaki tarafını kestik (Şema 2), kumaşı katlayıp düz çizgisini kat yerine koyduk veya Şema 5 gösterildiği gibi bir tarafta çizip çeviriyoruz ve öbür tarafını çiziyoruz (Şema 6). Ön parça oluşmuştur. Aynı şekilde de arka parçayı çizeriz.
Elbisenin parçalarının dikimi.
Şimdi (aşağıdaki şemalara bakınız) üst ve alt parçaları yüz yüze koyuyoruz ve yan dikişler dikiyoruz (Şema 8).
Sonra üst kenarı ve kol evlerini temizleriz (Şema 9).
Askıları dikeriz. Askılar birer tane olabilir veya ilginç bir şekilde yerleştirebilirsiniz (Şema 10, 11,12).

7-3

Askı nasıl dikilir.
Askı yerine desenli kurdeleler de kullanabilirsiniz. Ama çoğu zamanlar bu kurdeleler sentetik malzemelerden yapılıyor, çocuklar için ise pamuk olan malzemeler kullanmakta fayda var. Pamuk kurdele bulamayınca askıyı kendimiz yaparız. Aşağıdaki şemalarda yapımı gösterilmiş. Şemada bir şey anlaşımıyorsa ‘Çocuk elbiseler için askıları kendiniz yapın’da daha detayli bakabilirsiniz.

7-4

Bebek büyüyor ama ve askılar ayarlanabilir olursa elbise daha uzun zaman kullanılır. Bunun için askıları iki parçalı yapabiliriz ve omuzda bağlayabiliriz veya ayarlanabilir askıları (sütyende olduğu gibi) yapabiliriz. Bu askılar nasıl yapılır yukarıda verilen yazıda çok detaylı anlatılıyor. Ve bu makalede ben sadece bir grafik veriyorum:7-5

Askılı elbisenin dekorasyonu.
Aşağıdaki şemada gösterildiği gibi süslemeler de yapabilirsiniz. Bu yazıda bu tür süslemeler detaylıca anlatılıyor zaten.

7-6

Yeni model konuşalım tünelli bebek elbisesi.
Bu yazıda, iki model tunelli elbise konuşalım.
Modeli 1. Boyuna bağlanan ipli elbise.

8-1

Bu elbisenin kalıbını yine temel kalıptan alıyoruz, sadece üst kenarını kesiyoruz (Şema 1). Şablonu kesmek mantıklı değil (daha çok elbiseler için kullanabiliriz), o yüzden şablondan kopyasını çıkaralım. 8-2

Şablonu kestik (şema 2) ve 4 – 5 cm tünel için pay verdik (bu pay lastiğin veya ipin enine bağlı).
Kalıbı iki kere kumaşta çizeriz (ön ve arka için). Parçaları yüz yüze gelecek şekilde katlıyoruz ve yan dikişlerini dikiyoruz (şema 4).
Tüneli dikmeden önce kol evlerini temizlemek gerek, terse katlayıp dikmek veya verevden biye ile. Verevden biye nasıl dikilir ‘Çocuk elbiseler için askıları kendiniz yapın’ yazısında bakabilirsiniz.

8-3

Şimdi, kol evleri temizlendikten sonra, ön ve arka parçalarla tünel için payları katlıyoruz ve dikiyoruz (Şema 5). Kullanışta çocuğun ipleri sökmemesi için ipi geçirdikten sonra uçlarını bağlayın veya tuhafiyeden özel ip uçlarını alıp dikin. İpi elbiseye başka bir yerden de dikebilirsiniz. Ama sadece bir yerde, ip tünel boyunca rahat toplansın.
Elbisenin alt kenarını temizlemek en sona kalmış (2-3 cm içine katlayıp ve dikip) veya elle dikerek.
Model 2. Bebek omuzlarında iki tünel ile elbise.

8-4

Kalıpta değiştirmeler ve elbisenin dikişi önceki elbiseyle aynı prensip kullanarak yapılıyor. Şablon kalıbının kopyasını yuvarlak bir şekilde kesiyoruz, 4 – 5 cm (veya fazla) tünel için pay veriyoruz (Şema 3).8-5+

Kalıbı kumaş uzerine çiziyoruz ve ortadan kesiyoruz (şema 4, 5). Kesim uzunluğu çocuğun boyuna bağlı (yaklaşık 7-15 cm).8-6

Şimdi ön ve arka parçaları yüz yüze katlayıp yan dikişlerini dikiyoruz.
Hemen yaka ve kol evlerini temizliyoruz (Şema 6). Kol evlerini temizlemek için askıyla aynı biyeyi kullanabilirsiniz.
Tünel için payı katlayıp dikiyoruz. Dikiş serbestçe ip geçirmek için yeterli uzunlukta geçsin.
İp sol omuzdan girer yakadan çıkar, yine yakadan, ama arkada girer, omuzdan çıkar. Omuzdan çıkan ip uçlarını bağlıyoruz. Sağ omuzda aynı işlemi yapıyoruz.
Alt kenarı temizledikten sonra elbisemiz hazır.

Yuvarlak robalı elbise.

9-1

Yukarıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi, yuvarlak roba aynı zamanda askı ve yaka fonksiyonunu alıyor. Bu elbisenin kalıp yapımı ve dikim, çok basit. Özellikle eğer temel şablonunuz varsa.
Başlayalım …

9-2

Bizim şablonumuzu yeni bir kağıda koyup etrafını çiziyoruz. Şimdi bütün işleri ‘taze’ şablonla yapıyoruz.
Şema 1, 2, 3’te görülebileceği gibi üstünde robayı çizmeliyiz. Şekil ne olacak ona siz karar verin.
Roba yakanın hatlarını takip edebilir (Şema 1), ya da (Şema 2) yakadan daha derin olabilir veya yakası şablondakinden daha geniş olabilir (Şema 3).
Açıkça, roba kare veya üçgen şeklinde olabilir ama bu makalenin başından beri biz yuvarlak şekil bir roba olacak diye karar verdik, o yüzden artık böyle kalsın.
Bir önemli uyarı: eğer siz yakayı baştan bile yeterince geniş yapacaksınız başkaca bir açıklık yapmak zorunda kalmazsınız.
Ama eğer siz yakasının vücuda iyice yapışmasını istersiniz biraz sonra ben bu elbisede açıklık nasıl yapılıyor diye göstereceğim.
Yani roba çizilmiş halini.
Şimdi şablonun aşağıdaki kısmını hafif değiştiriyoruz (Şema 4, 5).
Şemalarda gösterilmiştir. Roba altındaki kısmı nasıl yukarıya doğru biraz daraltılıyor (biz bu parçaya ‘etek’ diyelim). Artı ‘etek’ hem daralıyor hem roba’nın üstüne geçiyor (aşağıda her şey daha net anlaşılır).
Sonuç olarak, bizim kalıbımız iki parçadan oluşur: roba ve etek (Şema 6).
Şimdi, sizin robanız tam simetrik olmamışsa, problem yok. Önceden gösterilmiş yöntemi kullanarak düzeltebiliriz. Kim hatırlamıyorsa, aşağıdaki şemaya bakalım.

9-3*

Aynı şekilde etekte de simetri elde edebilirsiniz.
Dikiş payları . Eğer hatırlarsanız, bizim şablonumuzda dikiş payları vardı zaten, yakada ve omuzlarda da vardı. Robanın alt kenarında 1 – 1,5 cm verelim, yeterlidir o yüzden.
Kalıbın parçaları keserken robada eteğin bir parçası kalacak. Kumaşa çizerken sadece bunu hatırlayalım ve eteği yukarıya doğru biraz uzatalım. Robayı 4 adet keselim (istersiniz ortadan kat yapın ve kumaşta da kumaşın katına yerleştirin).
Etek – 2 adet (ön ve arka).
Not ince, yumuşak kumaştan dikiyorsanız kumaşın tersine tela yapıştırın.
Elbisenin dikimine robadan başlayalım. Açıklıksız bir robanın yapımı inceleyelim (yani çocuğun başı geçiyorsa dikkat edelim).

9-4

Robaları ikişer tane yüz yüze birleşiyoruz ve yan dikişleri dikiyoruz (şema 7).
Payları iki tarafa ütüledikten sonra şema 8 gösterilenden iki tane olacaktır. Tam resimdeki gibi düz yatmayacak, bu normaldir, ben sadece resimde böyle gösterdim.
Şimdi çocuğunuzu kaçıyorsa yakalayın ve başı geçiyor mu bir daha kontrol edin. Geçmiyorsa ve önceden siz yeterli açıklık yapmadınızsa eğer bunun bir yolu var. Dairenin iç kenardan kesin. Düzgün olsun diye önceden çizebilirsiniz.
Devam edelim. Bu dairenin diş kenarın payı içine katlayıp teyelleyelim (Şema 9).
İkinci daireyi de dış kenarından temizleyelim.
Şimdi iki daireyi yüz yüze birleşiyoruz ve iç daireden dikiyoruz (şema 10). Payları 0,5 cm kadar kesip çıtlıyoruz (içten onlar daha küçüktür ve çıtlamadan döndürünce roba dalgalı olacaktır). Robaları yüzüne döndürüyoruz, üstteki daireyi açıklıktan geçirerek, ütülüyoruz (şema 11). İstersiniz iç dairede 2 mm kenardan bir daha dikiş geçirebilirsiniz.
Nefes alıyoruz, zor kısmı bitti.
Etek dikimde anlatacak çok şey yok, şemadan her şey anlaşılıyor.

9-5Tek şey robaya dikmeden kol evlerini temizlemek gerek.
Etek robaların içine tam orta ortaya yerleştirip alt robaya teyel yaptıktan sonra üst robayı katlıyoruz, teyelliyoruz, tüm katlar aynı anda dikiyoruz.
Aynı şekilde arka eteği (Şema 14).
Şimdi etek yüz yüze katlıyoruz ve yan dikişleri dikiyoruz (Şekil 15).
Alt kenarı temizliyoruz.
Yaşasın, elbisemizi bitirdik!
Açılan roba.
Şimdi de açıklık ihtiyaç olanlar için söz verdiğim gibi onun yapılışı inceleyelim. Burada nasıl yapıldığı gösteriliyor.

9-6

Ön robanın kalıbında bir değişiklik yok. Arka parçalar ise bir birinin üstüne gelirler.
Yani mavi çizgiden sağ parça sola uzatılmış, sol parça sağa (Şema 3, 4).
Etekle roba farklı şekillerle bağlanabilir. İşte üç seçenek vardır. Hangisi beğenirsiniz.

9-7

Birinci en kolay olan (Şema 6). Burada robanın diş kenarı üst üste birleştirmiş ve teğellenmiş. Sonraki aşamalar yukarıda anlatılan ile aynı.
İkinci seçenekte arka etekte bir kesim yapılıyor, patlar dikiliyor. Sağ ve sol robalar kendi taraflarına dikiliyor.
Üçüncü seçenekte ise etek boyunca düğmeler yapılmış.
Bütün ayrıntıları ‘Çocuk giysiler için fermuar, düğme ve çıt-çıtlar’da bulabilirsiniz.
Robalı elbiselerle çalışmaya devam ediyoruz.
Şimdi de çok sevimli, şık ve nadiren bir model öneriyorum.
Üç katlı volanlı robalı elbise.

10-1

Bu yazıda önce benzeyen bir şey dikiyorduk.
Bu elbise için kumaşı dökümlü ince veya orta kalınlıkta olmalı. Pamuk, ipek, muslin, krep, ince jarse (ince saten de olabilir).
Bu arada, elbisede görünür kısmı (Roba ve volanlar) ve görünmeyen kısmı (bu volanları dikilmiş elbise) var. Görünmeyen kısmına kumaşı daha sade ve doğal olabilir (pamuk).
Başlayalım …
Roba ve iç elbisenin kalıbın yapımı biz önceki elbisede inceledik. Sonunda, Şema 1 ‘de gösterilmiş elbise oluşacak.

10-2Şimdi de volanlar dikilecek çizgileri çizeriz. Ön ortada robadan etek ucuna kadar ölçüyoruz, üçe bölüyoruz ve çizgiler çiziyoruz. Çizgisi düz olmamalı unutmıyalım, hafif kavisli (etek ucu gibi).
Şimdi volanların enini de hesaplamak zor değildir: çizgiler arasında uzunluk + 3-5 cm (volanlar üst üste gelip dikişi kapatsın diye) + 2 cm volanların kenarını temizlemek için.
Şimdi volanların uzunluğunu da hesaplayalım: siz ne kadar dalgalı istersiniz volan o kadar daha uzun olacak.
Unutmayın ….
Üst volanın (Şema 2) üst kenarı (kol evlerinde) iç elbiseyle aynı olmalı. O yüzden üst volanlardan iki tane olmalı: biri ön, öbürü arka için.
Diğer volanlarda 2 yan dikiş veya 1 tane olacak (kumaşınıza ve kesiminize göre).
Üçüncü volan ikinciden daha uzun olmalıdır.
Her volanda üst ve alt kenarları temizlemek gerek (overlok veya ziğ-zag yapıp bir defa katlayıp dikmek gibi). Kumaş çok dökülüyorsa alt kenarı ziğ-zag yapmadan iki defa katlayıp dikmek daha temiz olacaktır. Birinci volanda üst kenarı temizlemiyoruz (o yine de robanın içine girecek). Kol evlerini temizlemek gerek.
Üst volanı dikeriz. Robayı masaya yerleştiriyoruz, üst katı kaldırıyoruz ve eteği alt robaya teyelliyoruz. Üst volanı alıp aynı yere pileler yapıp teyelliyoruz (Şema 4). Volanda pileler aynı yoğunlukla yerleştirsin diye volanı ortadan katlayıp, işaretleyin, yarılarını ortadan bir daha. Robada da aynı işaretler koyalım.
Mutlaka volanı kol evlerinden de teyelleriz ve dikeriz (Şema 2 mor noktalı çizgi).
Şimdi roba  üst tabakasını geri yerleştiriyoruz, teyelliyoruz ve dikiyoruz.
Aynı aşamaları da elbisenin arkasında yapıyoruz (Şema 5).

10-3

Şimdi elbise yüz yüze gelecek şekilde katlıyoruz ve yan dikişlerini dikiyoruz (Şema 6 yeşil noktalı çizgi). Volanın yan dikişleri bu dikişlere girmemeli.
Elbise yüzüne çeviriyoruz, orta ve alt volanlarda yan dikişi dikip, teyelliyoruz (Şema 7). Üst ve alt kenarı biz önce temizlemiştik.
Alt elbisenin de etek ucunu temizliyoruz tabi.
Hepsi o kadar (Şema 8), elbisemiz hazır.
Son olarak da daire robalı elbise de dikeceğiz.

11-1

Ben ona daire elbise ismi verdim, çünkü kesimi daire eteğe benziyor. Göreceksiniz.
Bu elbise oldukça kısa ve beraber fantazi külot da giydiriliyor.
Kumaş yeterince ince olmalı, çünkü robaya dikileceği yerde büzgü yeterince yoğun.
Neyse, başlayalım …
İlk önce elbisenin robasını yaparız. Robanın yapılışı önceden anlatılmıştı. Roba açıklıksız olabilir (çocuğun başı geçsin diye kontrol edelim) veya açıklıklı olabilir (boyuna daha yakın).
Elbisenin kalıbı çok basittir. Bilmeniz gereken tüm şey varsa o da elbisenin uzunluğu. Robadan aşağıya çocuğa ölçüyoruz. Robayı önce dikebilirsiniz ve giydirip ölçebilirsiniz.
Kağıt parçanın üst kenarına yakın robayı yerleşiyoruz. Robanın ortasında merkezi buluyoruz. (aşağıdaki şemaya bakınız), ve dik, yatay hatları çiziyoruz.

11-2

Dikey çizgiden aşağıya doğru 5-8 cm inip elbisenin uzunluğu ölçüyoruz.
Şimdi merkezden ölçüp daire çiziyoruz (mavi çizgi). Böyle büyük bir pusula yok? Sorun değil. İpi merkezde tutup diğer tarafta kalem tutup çiziyoruz.
Bu dairenin içinde elbise çizeriz (aşağıdaki şemaya bakınız).

11-3

Resim yeterince basit, nasıl yaparsınız, öyle olacak. Bu elbisede de bedeni pek yok, o yüzden bebeğinize yeterince uzun zaman onu giydirebileceksiniz.
Sonuç yarım kol ve yarım etek.
Kumaş üzerine şema 5 ve 6’da gösterildiği gibi çiziyoruz. Kol aynı şekilde.
Toplam ihtiyacımız iki parça etek (ön ve arka) ve 2 parça kol (sağ ve sol) Şema 7.

11-4

Elbisenin parçalarını Şema 8’de gösterildiği gibi yerleştiriyoruz ve keyif alıyoruz (en zor kısmı arkada kaldı).
Şimdi etek parçalarını kol parçalarına dikmek zorundayız, ama tamamen değil, sadece üst kısmı (4-5 cm) Şema 8’de kırmızı oklara kadar. Böyle biz roba ile daha rahat birleştiririz.
Şimdi elbisede pileleri yapıp robaya dikiyoruz, önceden anlatıldığı gibi. Pileler aynı yoğunlukla yerleşsin diye şema 9’da gösterildiği gibi önceden işaretler yapın.

11-5

Şimdi son dokunuş yani etek ve kolların yan dikişlerinin yapılması. Kol altının yerini bulmak için elbiseyi çocuğun üstüne giydiriyoruz ve kol altından 3 – 4 cm aşağısında işaretliyoruz ( daha fazla bile olabilir, o zaman elbise daha uzun yıllar kullanılabilir).
Bu işaret bize elbisenin hangi kısmının yan dikişler, hangi kısmının kolun yan dikişleri olacağını gösteriyor (şema 11).

11-6

Geriye sadece elbisenin ve kolların uçlarının dikimi kaldı. Katlayıp dikebilirsiniz veya güzel bir dantel kullanıp temizleyebilirsiniz.
Buda elbisemizin (Şema 12) bitmiş hali.

Kolay gelsin!

Hayırlı dikişler!

Posted in Resimli Anlatımlar
18 comments on “Çocuk Elbisesi Yapımı Teknikleri
 1. 0-3 yaş ölçü tablosu kız elbiseleri için, temel kalıp çizimi 0-3 yaş kız elbiseleri için almak istiyorum dedi ki:

  0-3 yaş kız elbiseleri için ölçüler ve ana kalıplar çizimi yapmak için

 2. melike dedi ki:

  merhabalar; süper bir paylaşım olmuş çok teşekkürler…

 3. şule güleç dedi ki:

  Çok güzel bir paylaşım olmuş… Sizin paylaşımınıza ulaşmak beni çok sevindirdi, tam istediğim gibi, detaylı olarak anlatmışsınız, çok teşekkürler…

 4. zafer dedi ki:

  harika bilgiler paylaşmışsınız, teşekkürler

 5. türkan dedi ki:

  Harikasınız uzun zamandır böyle bir anlatım arıyodum yeni paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum paylaşımlarınız için çooook teşekkürler:)

 6. sena dedi ki:

  Ne kadar uzun detaylı bir anlatım , emek vermişsiniz ellerinize sağlık .
  Bildiğini paylaşmak sadakadır , sizler farkın da değilsiniz belki ama bizler sizin gibi paylaşmayı seven kişiler sayesin de bir çok şeyi kısa yoldan öğreniyoruz.
  Tekrar teşekkürler , rabbim bilginizi arttırsın .

 7. deniz dedi ki:

  Salam cok guzel

 8. Harika bir Paylaşım. Teşekkürler. Yeni hobim kızım için elbiseler dikmek.

 9. Nil dedi ki:

  İnanılmazsınız siz. Bu şekilde kalıp çıkarmayı bir kez yaparsak, bu tekniğin bebek elbiseleri ile sınırlı kalmayacağı kesin. Nasılda ayrıntılı anlatılmış. İyi bakın çıraklar, öğrenciler, dikiş meraklıları.. Bizim dönemimizde böyle bir şey bulsak üstüne atlardık ah ah.. Teşekkürler emekleriniz için..

 10. gül pınar dedi ki:

  verdiğiniz bilgilere bayıldım. çok işime yarayacak inşallah. teşekkür etmeden kapatmak istemedim sayfanızı. sağolun varolun:)

 11. yasemin dedi ki:

  Inanamiyorum! Harika bir yazi olmus. Ellerinize saglik. Cok tesekkurler, barvo diyorum…

 12. nuket dedi ki:

  Bayıldımmm… Cok güzel bir paylasım,, çok tesekkürler

 13. Tülin dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.harika anlatmışsınız.internette ilk kez birine birşeye yorum yazıyorum. O kadar mutlu ettiniz ki anlatamam. Kalıpları ilgili başka ne biliyorsanız lütfen bizi mahrum etmeyin.şimdiden kolay gelsin.

 14. Ilham dedi ki:

  Keşke erkek bebekler için de olsaymış

 15. Rabiaa dedi ki:

  Siteyi yeni keşfettim. Çok güzel olmuş. Çok ciddi emek var. Sizi tebrik ediyorum. Çok beğendim. 2 yaşında kızım var. Şimdi tatildeyim. Eve dönüp bunları dikmek için sabırsızlanıyorum.

 16. Yüksel Özarslan dedi ki:

  ne kadar güzel anlatmışsınız sonsuz teşekkürler

 17. Elif dedi ki:

  Tam istediğim gibi bir anlatım olmuş ellerinize sağlık dikişi tekrar sevesim geldi

 18. hülya dedi ki:

  Çok teşekkür ederim paylaşım için. Bende annemin dikiş makinesini aldım. 13 aylık kızım için bir şeyler yapmak istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*