Çocuklarımıza Fantazi Külot dikiyoruz. ( Hızlı ve kolay bir biçimde… )

Çocuk fantezi külot.
Tekrar merhaba, sevgili anneler. Ve yine biz çocuklara yeni bir şey dikiyoruz. a1Bugün elbise altına giydirilebilecek fantezi külot dikiyoruz .
Bu külot genellikle elbiseler ile set olarak satıl alınırlar ve elbise ile aynı kumaştan yapılır. Bebek bezi üstüne giydirilir ve çocuğu oyuncak bebek gibi gösterir.
Başlayalım …
1. Aşama. Ölçüleri alalım.
Bu basit. 2 adet ölçüye (aşağıdaki tabloya bakınız) ihtiyacımız var. Biz külodu hazır bezin üstüne giydireceğiz, o yüzden ölçüler de bu bezi giydirip alacağız.
yeni_fantazi_kulot_2Birinci ölçü = Bel çevresi (yani külotun lastiğinin geçtiği yerden). Ölçü A külotun genişliği için gereklidir.
Ölçü B – önden arkaya olan uzunluğu. Ölçü B külotun yüksekliğini hesaplamak için gerekir.
2. Aşama. Külotun genişliğini ve yüksekliğini hesaplayalım.
Külotun genişlik önde ve arkada aynı olacaktır: ölçü A’yı 2’ye bölüyoruz ve artı 10 cm ilave ediyoruz (rahatlık ve biraz da ‘çocuğun boy atması durumunda dahi kullanabilmek’ için).
Külotun yüksekliği (önde ve arkada eşittir). Ölçü B bölü 2 artı 3 cm lastik için, artı ilaveten 2 – 3 cm (‘büyüme’ ve rahatlık için).
3. Aşama. Külotun kalıbını çizelim.
Şimdi gerekli genişlikte ve yükseklikte bir dikdörtgen (Şema 2) çizelim. Bu dikdörtgenin içine külotun kalıbını çizeceğiz.

yeni_fantazi_kulot_3

İlk önce lastik için yukarıdan 3 cm aşağıya yatay bir çizgi (kırmızı renkli noktalı çizgi – Şema 1) çizelim.
Sonra bu çizgiden 9 cm aşağıda sağda ve solda işaretler koyalım. Bu külotun yan dikişleri belirtir. 9 cm 1 – 2 yaşındaki bebek için yeterli ki bez çoğu zamanlarda bu yaşta kullanılır (Şema 2).
Üçüncü aşama – kasık için gerekli noktaları buluyoruz. Bu yaş için 8-10 cm (terciğinize göre). Bizde 9 cm olsun. 9 cm tam ortada çizmek için yandan 9 cm ölçüp kalanı ikiye bölüyoruz. Yani (35 – 9) : 2 = 13 cm
Tüm noktalarını birleştiriyoruz ve kalıbımız oluşuyor (Şema 3).
Hemen payları da çizeriz (Şema 4). Kenarlarda 1 – 1.5 cm çizeriz.
4. Aşama. Dikiş.
Kalıbı kumaşa çiziyoruz, kesiyoruz.

yeni_fantazi_kulot_4

Yüz yüze katlıyoruz, yan ve kasık dikişlerini kapatıyoruz (Şema 5, mor noktalı çizgi).
Bacak için açıklıkları temizliyoruz (overlokla veya zig-zagla) ve terse katlayıp dikiyoruz.
Lastik için tünel yapalım: 2-3 cm (lastiğin geçebileceği gerekli miktarı) katlayalım ve dikelim (Şema 6). Dikişi sona kadar yapmıyoruz, bir delik bırakıyoruz lastik geçirmek için (şimdi değil ama, en sonunda).
5. Aşama. Yan lastikleri dikiyoruz.
Lastiği esneterek dikeriz.
Külotun üstünde lastik dikilecek çizgi çiziyoruz (Şema 7). Sonra dikileceği uzunluktan daha kısa bir lastik parçası kesiyoruz. Ne kadar daha kısa olacağına siz karar verin. Lastik çok sert olmamalı.
Lastik eşit dikilsin diye dikileceği çizgiyi 4 – 5 eşit parçaya bölüyoruz. Lastiği de 4 – 5 parçaya. Lastiğin ve külotun işaretlerini birleştirip bu yerlerde teyelliyoruz. Makinenin altına koyup dikiyoruz (zig-zag daha iyi, ama normal dikiş de olabilir). Elle de dikebilirsiniz.

a5

Şimdi sadece lastik geçirmek kaldı ve külotumuz hazır (Şema 8, içeriden görünüm).
Eğer fır-fırlar (yazının başındaki fotoğrafta gibi) dikmek istiyorsunuz sonraki paragrafı okuyun.
6. Adım. Çocuk külodunu fır-fırlarla süslüyoruz.
Yapılacak fır-fırın büzgüsünü çiziyoruz (Şema 10, yeşil kesikli çizgi). Büzgüsünü ölçüyoruz. Bu uzunluktan 1,5 – 2 kat uzun ve 4 cm ende bir kumaş parçasını kesiyoruz (şema 12).

yeni_fantazi_kulot_5

Uzun kenarları temizledikten sonra bu şeridin ortasında büyük adımla dikiş geçiriyoruz ve gerekli uzunluğa kadar ipleri çekerek getiriyoruz (Şema 13). Külota teyelledikten sonra dikiyoruz (Şema 14).
Ters tarafına da aynı şeridi dikiyoruz.

a7

Şimdi bizim kendi emeğimiz ve ellerimizle yaptığımız külot daha da şık oldu (Şema 15).

Bölüm 2. Yaz için bir badi.
Önceki kalıbı kullanarak yaz için bir badi de yapalım.
İşte bu.

1

Başlayalım.
Kumaş seçimi – herhangi yumuşak, doğal kumaş. Esnek veya değil önemli değil, lastikler gerektiği yerlerde kumaşı toplayacaktır.
1. Aşama. Kalıp oluşturma.
Badi için kalıp yapılışına külot için kalıp yapımı gibi başlayalım, tek fark kasık için badide ölçünün daha geniş olduğudur, çünkü her iki tarafında lastikler geçecektir.
Ölçü A ( badinin enini öğrenmek için ) alıyoruz, ölçü B alt “külot” bölümü için alırız.

yeni_fantazi_kulot_2

Sonra, elde edilen ölçü rakamlarına göre, ‘külot’ badinin parçası çizeceğimiz dikdörtgenin yüksekliğini ve genişliğini buluruz. Ölçü A’yı 2 ile böl artı 10 cm = badinin genişliği. Bu ek 10 cm yukarıda lastiklerle toplarız, aşağıda ise büyüme ve bez için rahatlık kalır.
Ölçü B sadece 2 bölüyoruz.
Belirtilen yükseklik ve genişlik ile bir dikdörtgen çiziyoruz (Şema 1).

yeni_fantazi_kulot_7

Şimdi, üst köşelerinden 9 cm aşağıya işaretler bırakırız – o çizgiler ‘külot’un yan dikişler olacaktır(Şema 2).
Ve dikdörtgenin alt hatta ağ genişliğini işaretleriz. Genellikle 1 – 3 yaşındaki çocuğun kasık genişliği 8-10 cm’ye eşittir. Ancak bu modelde kasık kısmında fırfırlar da olacak (yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi). O yüzden 2 – 3 cm fazla hesaplamak gerek.
Yani 50 cm göbek çevresi olan çocuk için kasık bölgesi 9 cm + 2 cm = 11 cm eşittir.  Çocuk biraz toplu ise kasık için 13 cm bırakın. 13 cm maksimum bu yaş için.
Bu bölüm dikdörtgenin tam ortasında yerleşmeli. Bunu yapmak için dikdörtgenin genişliğinden kasık genişliğini çıkarıyoruz, geri kalanı ikiye bölünür. Şemada (35 cm – 11 cm) : 2 = 12 cm. Demek alt yan köşelerden ortaya doğru 12’er cm ölçtük (şema 2), orta kısmı tam 11 cm kalmış.
Şimdi bütün noktaları bağladık ve elde badinin ‘külot’ kısmını oluşturmuş olduk.
Bu kalıptan badinin kalıbını yapmak için üçüncü ölçüye ihtiyacımız var (ölçü C şema 4) ve şema 4’te gösterildiği gibi kalıbı bu ölçünün mesafesine uzatmak gerek.
Kalıbımız hazır. Gördüğünüz gibi zor bir şey yok. Kalıbı kesmeden önce paylar çizebilirsiniz. Kumaşa kalıbı yerleşip iki aynı parçayı kesiyoruz.
2. Aşama. Lastik dikimi.
Ön ve arka parçalarda dikeceğimiz lastiklerin bolluklarını çiziyoruz (şema 5).
Lastik dikmenin 3 yolu var – 2 yolu makinede ve 1 diğer yolu ise elle dikişte.
O yüzden aslında iki yolu vardır demek lazım.
Birinci. Lastiği elle dikmek için ilk önce yan dikişleri dikmek lazım, üst ve bacak kenarlar temizlemek gerek (Şema 6, 7), son olarak da lastikler ( Plaj elbiseler, pratik ve kolay konusunda anlatıldığı gibi ki  Hazırlıyorum – çok yakında ) dikeriz.

yeni_fantazi_kulot_8

İkinci yol lastiği zig-zak ile dikmek.
Bu model için en pratik ve hızlı yoldur. Ayrı arka ve ön parçalara lastikler dikip birleştirmek daha kolaydır (Şema 6, 7).
1. Yumuşak lastik seçin. “Yumuşak” derken ben orta sertliğinde lastik demek istedim.
2. Çocuğun üstünde lastiği sarın, ama çok sıkmadan, işaretleyin. Bu uzunlukta 4-5 tane kesilmesi gerekmektedir (istiyorsunuz daha fazla). Ve her parçayı yarı yarıya (arkaya yarısı, öne yarısı).
3. Lastik dikmeden önce badinin üst kenarı ve bacak için açıkları temizleyin (0.5 cm terse katlayın ve dikin).
4. Şimdi badinin bir parçasını alıyoruz (ön veya arka) ve dikiş hattını başta ve sonda sabitliyoruz  (A ve B noktaları şema 8, 9).
5. Makinede zig-zag dikişe geçiyoruz.  Makinenin ayağını A noktasına koyup B noktasında badiyi tutup lastiği uzatıyoruz (kumaş düzleşene kadar). Bu şekilde lastiği tutarak dikiyoruz.

yeni_fantazi_kulot_9

Aynı şekilde kalan lastikleri de dikeriz.
Şimdi bacaklar için de lastiğin uzunluğunu ölçeriz. Bu lastik ne kadar olabilir, o kadar da hafif sıkmalıdır. Aynı şekilde dikilir.
3. Aşama. Parçaların dikimi.
Şimdi parçaları yüz yüze birleşip yan ve kasık dikişlerini dikelim. Badi neredeyse hazır.
Askılar nasıl olacak karar vermelisiniz: aynı kumaştan olabilir, farklı kurdelelerden.
Şimdi badimiz tamamen hazır.

Hayırlı dikişler!

Hoşçakalın.

Posted in E DİKİŞ PLATFORMU
One comment on “Çocuklarımıza Fantazi Külot dikiyoruz. ( Hızlı ve kolay bir biçimde… )
  1. gül pınar dedi ki:

    tam aradığım bilgiler… iki kız annesi, iki kız teyzesi, iki kız halasıve dikişe yeni başlayan biri için süper oldu… Allah razı olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*